Wspólna przestrzeń – pokój dla bliźniąt

Długo przed przyjściem na świat dziecka, rodzice zaczynają projektować i aranżować pokój dziecięcy. Osoby, które mają ten proces za sobą doskonale wiedzą ile pracy, czasu i wysiłku trzeba włożyć aby osiągnąć oczekiwany efekt. A teraz wyobraźmy sobie ile czasu, pracy i wysiłku musimy włożyć w projekt pokoju jeśli spodziewamy się nie bliźniąt!

Płeć dzieci

Przed przystąpieniem do projektu i aranżacji pokoju dla bliźniąt, opowiedzmy sobie na pytanie: oczekujemy dwóch dziewczynek, dwóch chłopców, czy parki. A może nie znamy płci dziecka lub nie mamy 100% potwierdzenia, a co jeśli lekarz się pomylił, a my przygotowaliśmy pokój dla dwóch dziewczynek? Jest na to rada: zaczekajmy do momentu narodzin i tak w pierwszych miesiącach dziecko śpi w pokoju rodziców, więc zanim zacznie korzystać z przygotowanego pokoju minie trochę czasu, a my będziemy mogli na spokojnie przygotować odpowiednią aranżację.

Na co więc zwrócić uwagę?

Dużym ułatwieniem aranżacji pokoju jest taka sama płeć obu dzieci, kierujemy się wtedy kluczem kolorystycznym odpowiednim dla chłopców i dziewczynek. Szukamy jednego tematu dekoracyjnego. W przypadku gdy na świat przyjdzie chłopczyk i dziewczynka mam utrudnione zadanie. Takie wnętrze musi być dobrze przemyślane pod każdym względem, a głównie: organizacyjnym, wychowawczym i komunikacyjnym.

Dwa łóżka

Potrzebujemy dwa osobne łożka, to na pewno, ale jak je ustawić? Wszystkie zależy od powierzchni i kształtu pokoju. W małym a wysokim pomieszczeniu idealnie sprawdzi się łóżko piętrowe, choć i tu mogą powstać konflikty typu: kto śpi na górze, a kto śpi na dole. Dlatego jeśli to tylko możliwe lepiej wybrać dwa osobne łóżka. Ustawione wzdłuż ścian wydłużają wnętrze, w małym pokoju lepiej sprawdzi się ustawienie narożne, w dużym zaś ustawienie wezgłowiem do ściany. Nie zapominajmy o stolikach nocnych!

Pokój zabaw

W celu uniknięcia konfliktów i sporów warto zagospodarować dla każdego dziecko osobną strefę zabawy, oczywiście nie odgradzając ich murem czy płotem. Dobrym rozwiązaniem są dwa osobne dywany, które jasno wyznaczają granicę. Każde dziecko powinno posiadać własną szafkę na zabawki lub wydzieloną ze wspólnoty przestrzeń mówiącą: tu są zabawki Oli, a tu Krzysia.

Wspólna nauka

Tradycyjne rozwiązaniem do dwa osobne biura, jednak zamiast tego warto wybrać jedno wspólne duże biurko – stół, przy którym znajdzie się miejsce dla obu dzieci + rodziców.

pokoj-dla-bliźniat1