Własna biblioteczka w domu na poddaszu

biblioteka

Poddasze może pełnić wiele funkcji. Często znajduje zastosowanie jako domowa, własna biblioteka. Dzięki odpowiedniej aranżacji umożliwi nie tylko zgromadzenie ulubionych książek, ale także stworzenie atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi i wielogodzinnemu zagłębianiu się w lekturze.

Regały

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście wybór regałów, na których przechowywany będzie cały księgozbiór. Można postawić zarówno na klasyczne meble, jak i sięgnąć po bardziej awangardowe rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne projekty zazwyczaj tworzone są z przykładaniem dużej wagi do oryginalności i estetyki, co może sprawiać, że będą mniej pojemne, a tym samym i mniej funkcjonalne w przypadku biblioteki domowej. W stylowych wnętrzach sprawdzą się masywne, drewniane regały.

Na bardziej stonowanym poddaszu doskonałe będą z kolei klasyczne regały dostępne w praktycznie każdym sklepie meblowym. Można jednak pokusić się też na oryginalność i sięgnąć po takie rozwiązania jak regały stworzone z cegły i zaprawy, doskonałe do industrialnych wnętrz, jak i sięgnąć po meble w różnych ciekawych kształtach takich jak drzewo czy napisy. Nie tylko sprawią, że własna biblioteka będzie bardziej oryginalna, ale także same w sobie będą stanowić dekorację.
 

Oświetlenie

W biblioteczce z założenia mieszkańcy domu będą spędzać długie godziny na czytaniu ulubionych książek. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w takim pomieszczeniu. Poddasze najczęściej ma niewielkie okna, dlatego dużą rolę odgrywa światło sztuczne. Podstawą jest stolik z małą lampką umieszczony przy sofie czy fotelu. Nie tylko stworzy odpowiednią atmosferę, ale także będzie bardzo praktycznym wyborem. Światło może pełnić także funkcję dekoracyjną. Aby wyeksponować regały, warto wyposażyć biblioteczkę w kinkiety czy lampki LED.
 

Miejsce do czytania

Własna biblioteka nie może się oczywiście obejść bez wygodnego miejsca do czytania. W tej roli najlepiej sprawdzą się wygodne fotele, jak i niewielkie sofy. Nie tylko będą bardzo komfortowe i pozwolą w pełni odpocząć i oddać się lekturze, ale dodatkowo sprawią, że w biblioteczce panować będzie przyjemna atmosfera. Przy wyborze tego rodzaju mebli panuje całkowita dowolność – ich styl czy wielkość dopasowuje się do specyfiki danego pomieszczenia wedle własnego gustu. Należy zwrócić jedynie uwagę na to, by fotele czy sofy były naprawdę wygodne. Dla jeszcze większego komfortu i estetyki na fotelach czy sofie można umieścić dużą ilość poduszek – najlepiej kolorowych.