Urządzamy funkcjonalną łazienkę

Przemyślana aranżacja – to klucz dzięki któremu na niewielkiej przestrzeni możemy stworzyć stylowe wnętrze i uzyskać na tyle dużo miejsca, aby zapewnić sobie komfort korzystania z pomieszczenia. Istotnym aspektem są także odpowiednie sprzęty i produkty, które pozwolą nam osiągać oczekiwany efekt.

Rozmieszczenie ceramiki sanitarnej

Podstawową kwestią podczas projektowania łazienek, wyboru projektu odpowiedniej łazienki jest zapewnienie wygody użytkowania. Plan łazienki powinniśmy zacząć od ergonomicznego rozmieszczenia ceramiki sanitarnej. Jeśli pomieszczenia jest na tyle małe i po rozmieszczeniu sprzętów tracimy swobodę poruszania się, wtedy należy rozważyć wybór mniejszych modeli np. o innych kształtach lub mniejszych modeli, które zabierają mniej powierzchni użytkowej. Wybierając sprzęty sanitarne pamiętajmy także o meblach, które razem z ceramiką sanitarną, utworzą idealną – funkcjonalną całość.

Wykończenie ścian i podłóg

Odpowiednie wykończenie ścian i podłóg ma ogromne znaczenie na wygląd, stylistykę oraz prostotę utrzymania łazienki w czystości. W nowoczesnych wnętrzach architekci co raz śmielej stosują beton, żywice syntetyczne, szkło, a nawet drewno. Jeśli z kolei zależy nam na estetycznym wyglądzie i ograniczeniu do minimum ilości widocznych elementów instalacyjnych, powinniśmy wybrać rozwiązania podtynkowe. W ofercie producentów armatury znajdziemy tego rodzaju baterie, umywalkowe, natryskowe czy wannowe.

 

Wanna czy prysznic?

nowoczesna łazienkaWybór wanny lub natrysku w głównej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. W przypadku gdy brakuje miejsca, lub wanna zajmuje znaczną część łazienki i niemożliwi swobodne poruszanie się, jesteśmy wręcz zmuszeni do prysznica. Dla osób, które preferują wanny, zastosowanie natrysku może spotkać się z dezaprobatą. Jednak nie należy się zniechęcać, gdyż obecne modele zapewnią nam równie relaksujące wrażenia jak wanna. Modnym i dobrym rozwiązaniem okaże się montaż odpływu ściennego lub podłogowego w płaszczyźnie podłogi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, następuje płynne przejście pomiędzy strefą prysznica, a resztą pomieszczenia.

Do zalet takiego rozwiązania należy:

  • swobodne poruszanie się nawet w małych łazienkach
  • większy komfort
  • bezpieczeństwo
  • nowoczesna i atrakcyjna wizualnie stylistyka

Łazienkowa estetyka

umywalkaPanująca obecnie tendencja to ograniczania do minimum widocznych przedmiotów nie jest złym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że łazienka to miejsce w którym musi znaleźć się miejsce np. na środki czystości, kosmetyki …itp W niewielkich łazienkach, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie szafek, półek bezpośrednio pod umywalką lub pod blatem, na którym jest ustawiona. W takich szafkach schowamy np. kosmetyki, szczotki, czy papier toaletowy.Podczas aranżacji zwróćmy uwagę na funkcjonalne rozmieszczenie odpowiednich akcesoriów jak: wieszaki, mydelniczki, uchwyty, różnego rodzaju dozowniki. Zwróćmy uwagę na to, które akcesoria muszą być w zasięgu ręki np. wieszak na ręcznik obok umywalki, czy dozownik do mydła. Z pozoru jest to banalna sprawa, jednak już przy pierwszym korzystaniu z łazienki zobaczymy jak bardzo istotna, np. kiedy po ręcznik będziemy musieli udać się na drugi koniec łazienki.

Oświetlenie i ogrzewanie

Kolejną niezwykle istotną sprawą jest – oświetlenie łazienkowe. Do wyboru mamy 3 rodzaje oświetlenia:

  1. górne tzw. główne
  2. pomocnicze np. przy lustrze
  3. nastrojowe np. diody LED’

Odpowiednie oświetlenie w łazience, zwłaszcza lustra znacznie poprawia komfort korzystania.

W przypadku ogrzewania do wyboru mamy ogromną ilość nowoczesnych grzejników, które są połączeniem dobrego wyglądu i praktyczności. Poza oddawanym ciepłem, co jest głównym zadaniem grzejników, odpowiednio wyposażone np w dodatkowe akcesoria, mogą stać się nowoczesnym i wielofunkcyjnym urządzeniem, np. montaż uchwytów czy wieszaków pozwalających na wygodne suszenie ręczników czy ubrań.

Jak widać kluczem do sukcesu jest dobrze przemyślana aranżacja, które sprawi, że nawet na niewielkiej przestrzeni stworzymy stylowe wnętrze, oraz uzyskamy dostatecznie dużo miejsca na swobodne korzystanie z pomieszczenia.