Inipiracje przy urządzaniu sypialni

Sypialnia czyli najbardziej intymne pomieszczenie każdego domu lub mieszkania. Podczas aranżacji poświęcamy jej najwięcej czasu i urządzamy według naszych indywidualnych potrzeb. Podczas projektowania głównie skupiamy się nad położeniu łóżka oraz szafy, która zajmie większą część powierzchni. Dużym komfortem z pewnością jest możliwość urządzenia garderoby (czytaj jak zaprojektować garderobę) nie bezpośrednio w sypialni ale w pomieszczeniu obok co pozwala na większą swobodę aranżacji oraz poruszania się po sypialni.

Wybór łóżka

Najważniejszy element każdej sypialni czyli łóżko! Bardzo ważnym elementem wyboru łóżka jest materiał z jakiego został wykonany: skóra albo inne tworzywa sztuczne. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości i trwałości najlepiej wybrać łóżko z drewnianą konstrukcją, dodatkowo np z drewnianym prostym zagłówkiem lub zamocowanym pod kątem co zwiększa komfort oparcia placów. Drewno nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat i zapewnia dużo więcej ciepła niż inne rodzaje materiałów. W sklepach często można spotkać model łóżka z tapicerowanym wysokim zagłówkiem, który może być gładki bądź pikowany z zachowaniem regularnego wzoru pikowania albo wzorem karo.

Poza tym podczas wyboru oczywiście zawracajmy uwagę na takie cechy jak:

  • odpowiedni wymiar łóżka, który będzie uzależniony od powierzchni jaką mamy do zagospodarowania oraz tego czy będzie to łóżko jednoosobowe czy dwuosobowe.
  • kształt i kolor, który zależy od indywidualnych upodobań oraz stylu aranżacji pozostałych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu
  • sposób łączenia poszczególnych elementów. Podczas wyboru łóżka warto sprawdzić w jaki sposób są łączone jego elementy np skręcany za pomocą śrub czy zastosowane są zaczepy klinowe. W tym przypadku lepiej wybrać łóżko skręcany śrubami, gdyż zapewnią one trwałą konstrukcję oraz nie skrzypią podczas użytkowania.

 

Barwy

Podczas aranżacji sypialni warto inspirować się stylem całego mieszkania i tym samym zachować spójną stylistykę pozostałych pomieszczeń. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie aby urządzić ją w całkiem innym stylu – takim jaki dyktuje nam własny gust i  nasze upodobania. Wracając do kolorystyki w sypialni z reguły stosujemy delikatne, ciepłe i pastelowe kolory, (biel, szarość, beże) które wprawiają nas w spokojny nastrój, a wnętrze stworzone za pomocą takich kolorów będzie stanowiło bazę dla zmieniających się dodatków. Poza tym jasne kolory świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ciemne niepotrzebnie optycznie zmniejsza przestrzeń, a w pomieszczeniach z dużą ilością światła słonecznego polecam barwy chłodne.

 

Oświetlenie

Kolejnym ważnym i decydującym elementem jest oświetlenie. Powinniśmy o nim pamiętać już na etapie projektowania sypialni. Najważniejszym oświetleniem w sypialni jest światło, które będzie znajdować się przy wezgłowiu łóżka, a nie jak błędnie myślimy górne światło. Rozwiązań na rynku jest sporo np: kinkiety zamocowane zaraz nad zagłówkiem, lampki nocne stojące na szafkach nocnych, a także modne ostatnio lampki wiszące zaraz przy krawędzi łóżka. Ciekawym pomysłem jest zastosowaniem lamp podłogowych, które posiadają ten atut, że można zmieniać ich rozmieszenie w zależności od upodobań i czynności jakie wykonujemy.

Podczas wyboru zastanówmy się jak bardzo jest nam potrzebne dobre światło, jak często z niego korzystamy oraz czy klimatem będzie pasować do stylistyki i reszty dodatków. Najbardziej rekomendowanym rodzajem światła jest światło miękkie, które stwarza idealne warunki do odprężenia, relaksu oraz odpoczynku po całym dniu pracy.

 

Szafki nocne

Szafka nocna, mebel obowiązkowy w każdej sypialni, który ma wpływ nie tylko na naszą wygodą ale także na wystrój sypialni. Dowiedzmy się jaki model wybrać.

W tradycyjnej sypialni najlepiej sprawdzą się szafki nocne po obu stronach łóżka, często wyposażone w półki po bokach. Taki element stanowi spójną całości oraz jest praktyczny. Dobrym rozwiązaniem jest wybór nieco wyższych szafek niż poziom materaca, łatwo wtedy sięgać po leżące na nich przedmioty. Innym rozwiązaniem jest montaż półki na ścianie, ma to swoje plusy jak zabiera mniej miejsca oraz staje się integralną częścią ściany. W przypadku kiedy nie ma miejsca na szafki nocne wtedy idealnym rozwiązaniem będzie kupno łóżka wyposażonego we wnękę-półkę u wezgłowia, lub szerokie wezgłowie, na którym będzie można kłaść niezbędne przedmioty. Dla ludzi szukających jeszcze innego rozwiązania dodam ze popularnym motywem jest zastosowanie dwóch różnych stolików po obu stronach łóżka, wszystko na przekór symetrii. 🙂

Szeroki wybór szafek nocnych można znaleźć na tej stronie

 

Ściana za łóżkiem

Dla niektórych mniej, a dla niektórych bardziej istotna kwestia czyli ściana za łóżkiem. Zazwyczaj jest najbardziej dekoracyjną ścianą w całej sypialni, a osoby aranżujące pomieszczenie mają szerokie pole do popisu. Polecany i ostatnio stosowany motyw to dekoracyjna cegiełka biała lub pomalowane w innym kolorze np. beżowym, szarym. Drugi popularny motyw to tapeta, tutaj mamy wręcz nieorganiczny wybór motywu, koloru i kompozycji. Innym tanim, a świetnie wyglądającym rozwiązaniem jest umieszczenie ramek ze zdjęciami w rozrzuconym, asymetrycznym układzie. W ramkach mogą znajdować się np zdjęcia właścicieli lub krajobrazy.

 

Dodatki

W sypialni nie można zabraknąć dekoracyjnych dodatków jak narzuta czy poduszki na łóżko. Narzuta musi kolorystycznie pasować do pomieszczenia, najlepiej aby kolor kontrastował z łóżkiem lub był w zbliżonym odcieniu. Ciekawym rozwiązaniem jest wymiana narzuty w zależności od pory roku jest ot szybki sposób na wprowadzenie nowego stylu do naszej sypialni. Jeśli chodzi o poduszki to rynek dostarcza nam tak wiele faktur, że nie sposób wymienić, przy wyborze kierujmy się kolorem oraz wzorem. Warto dodać, że już same poduszki nadają sypialni indywidualny charakter.

 

Podsumowując, sypialnia jest to bardzo ważne pomieszczenie, w którym odpoczywamy i regenerujemy siły. Należy więc zadbać o to, aby wszystko co się w niej znajduje cieszyło oko i koiło nasze nerwy po cały dniu pracy.