Popularne kolory w kuchni

kuchnia

Dobór kolorów ścian w kuchni uzależniony jest od kilku kwestii. Przede wszystkim istotne znaczenie ma wielkość przestrzeni, meble, a także to, czy kuchnia jest pomieszczeniem samodzielnym, czy może połączonym z innymi przestrzeniami.

Kolor a wielkość wnętrza

Kolory w kuchni powinny być dobierane przede wszystkim ze względu na wielkość pomieszczenia, a także jego doświetlenie. Należy pamiętać, że jasne kolory umożliwiają optyczne powiększenie wnętrza, natomiast ciemne wywołują zupełnie przeciwny efekt. Jasne barwy to rozwiązanie bardziej klasyczne, doskonałe zarówno do przytulnej kuchni, jak i tej urządzonej w nowoczesnym stylu. Ciemne barwy pozwolą z kolei uczynić kuchnię oryginalną – warto ich użyć, kiedy przestrzeń jest duża i ma zapewnione dobre doświetlenie, najlepiej w postaci dużych okien.

Kolor ścian a meble w kuchni

Istnieją dwa sposoby na dobranie koloru ścian do mebli – tak, by z nimi współgrały lub by tworzyły dla nich kontrapunkt. Wszystko zależy oczywiście od preferowanego stylu. Można postawić na przykład na takie połączenia jak czerwone ściany do ciemnych mebli o czarnych czy szarych frontach. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem będą z kolei kolory w kuchni takie jak biel czy beż, która doskonale współgrają praktycznie z każdym odcieniem mebli. Ciemne kolory ścian warto natomiast łączyć z jasnymi meblami, dzięki czemu uniknie się ponurego, przytłaczającego efektu całej aranżacji.

Jaki kolor wybrać?

Kolory w kuchni, szczególnie te wyraziste, sprawiają, że przestrzeń prezentuje się znacznie ciekawiej. Ich wybór zależy jednak od preferencji. Inne barwy powinny być wybrane, gdy celem jest ukrycie kuchni w strefie dziennej czy wyeksponowanie jej na tle innych pomieszczeń. W przypadku pierwszego rozwiązania kolorystyka powinna tworzyć spójną całość, natomiast w celu wyeksponowania najlepiej użyć kontrastujących kolorów. Dla osób, które nie chcą stawiać na popularne rozwiązania, a jednocześnie boją się tych najbardziej odważnych, doskonałym wyborem będą pastele – przyjazne dla oczu, a jednocześnie wyróżniające się na tle współczesnych aranżacji zazwyczaj utrzymanych w bieli.