Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

niwmowlak2

Urządzenie pokoju dla niemowlaka to wyzwanie, z którym mierzą się wszyscy młodzi rodzice. O czym warto pamiętać, jakie elementy koniecznie muszą znaleźć się w pomieszczeniu i w jaki sposób uzupełnić całą aranżację?

Meble

Oczywiście podstawowym punktem przy planowaniu przestrzeni dla niemowlaka jest dobór mebli, które muszą być jak najbardziej funkcjonalne. Najwięcej kłopotów sprawia zazwyczaj wybór łóżeczka. Najbardziej praktycznym wyborem będzie to z wyciąganymi szczebelkami i regulowaną wysokością materaca – może posłużyć dziecku nawet przez kilka lat. Ponieważ maluchy zazwyczaj wiercą się w nocy, dobrze wyposażyć łóżeczko także w ochraniacz, który sprawi, że dziecko na pewno nie uderzy głową w szczebelki w trakcie snu. Kolejnym istotnym elementem jest przewijak. Można wybrać ten nakładany na łóżeczko, by zaoszczędzić przestrzeń i zmniejszyć wydatki albo zdecydować się na komodę z blatem do przewijania. Innym rozwiązaniem będzie specjalny stelaż z wanienką, która dodatkowo posłuży do kąpieli. W pokoju koniecznie musi znaleźć się także komoda czy szafa do przechowywania ubranek, kosmetyków czy innych akcesoriów.

Strefa karmienia

Obojętnie, czy niemowlę ma być karmione piersią czy butelką, należy zadbać o odpowiednią przestrzeń do karmienia. Konieczny będzie więc duży, wygodny fotel dostosowany do wzrostu matki, najlepiej z podnóżkiem. Warto też, by miał wygodne poduszki pod plecy, a także podłokietniki pozwalające łatwiej trzymać karmione dziecko. Obok fotela należy ustawić stolik na takie przedmioty jak książka, butelką z wodą czy telefon komórkowy.

Ściany w pokoju dziecka

W początkowym okresie rozwoju dziecka najlepiej w miarę możliwości ograniczyć bodźce, dlatego wymyślne tapety czy mocne kolory nie będą dobrym rozwiązaniem. Ponadto, wyraziste ściany mogą nadać wnętrzu specyficzne zabarwienie światła, które będzie szybko męczyć oczy. Warto więc postawić na stonowaną kolorystykę.

Oświetlenie

Pokój dla niemowlaka powinien być także odpowiednio oświetlony. Konieczna okaże się z pewnością mała lampka, niezastąpiona podczas nocnego karmienia czy przewijania. W pierwszych miesiącach życia będzie ponadto głównym źródłem oświetlenia pokoju ze względu na ostre światło oświetlenia sufitowego. Warto więc pamiętać, by wybrać żarówkę, która zapewni lekkie, rozproszone światło. Można też zdecydować się na kilka niewielkich lampek rozstawionych w strategicznych punktach pokoju.

Dodatki

Pokój dla niemowlaka można wyposażyć także w rozmaite akcesoria dla niemowląt takie jak higrometr czy nawilżacz powietrza, które pozwolą mierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniu i zapewnić większy komfort wysuszonym drogom oddechowym podatnym na infekcje. Innymi dodatkami, po które często sięgają młodzi rodzice, są maty do zabawy, elektroniczne nianie, a także monitor oddechu.