Pokój dla trojaczków – o czym pamiętać?

dziecko

Przyjście na świat dziecka to absolutna rewolucja w życiu rodziny. Remont mieszkania, dopasowanie dotychczasowej przestrzeni i stworzenie idealnego miejsca dla nowego członka rodziny to jedno z zadań. Jak jednak poradzić sobie, gdy na świat mają przyjść trojaczki? Słowem, jaki pokój dla trojaczków będzie idealny?

Centrum uwagi — pokój dla trojaczków

Pokój dla trojaczków ma stać się ich bezpiecznym królestwem. Przez pierwsze miesiące życia będzie to także najbardziej strategiczne pomieszczenie, na którym skupi się praktycznie całe życie domowe. Karmienie, przewijanie, noszenie, przebierania — wszystko w potrójnej wersji musi przebiegać sprawnie. Tym samym pokój dla trojaczków musi być przemyślany w najmniejszych szczegółach.
Optymalną przestrzenią pomieszczenia, które ma zostać przeznaczone dla pokój dla trojaczków będzie 15-20 mkw. Naturalnie, im większa powierzchnia, tym będzie wygodniej, ale także w tych mniejszych pokojach można poradzić sobie wybierając produkty wielofunkcyjne i ergonomiczne.


Łóżka, komody i dodatki

W początkowym okresie dzieci śpią w łóżeczkach. Tutaj nie mamy wyboru, musimy zainwestować w trzy pojedyncze sztuki. Co prawda można kupić jedno większe, które spokojnie pomieści dwoje osesków, ale to rozwiązanie jest raczej mało trafione w późniejszych miesiącach. Każde z wybranych łóżeczek powinno być wyposażone w półkę pod nim — to spora oszczędność miejsca i idealna lokalizacja dla kolejnych paczek pieluch, chusteczek czy innych drobiazgów.

Szafa przesuwna z trzema wydzielonymi przestrzeniami sprawdzi się zarówno w początkowych latach, jak i późniejszych. W większych pokojach można pokusić się o trzy oddzielne komody, niemniej to rozwiązanie wymaga stworzenia trzech oddzielnych przestrzeni, a także o wiele większej powierzchni. Jedna komoda z przewijakiem powinna być wystarczająca, ale dobrze jest wyposażyć pokój także w oddzielne nakładki — przewijaki na łóżeczka.

Obowiązkowymi dodatkami pokoju dla niemowlaków — trojaczków jest wygodny fotel dla rodzica, elektroniczna niania, a także kosz na pieluchy — szczelnie zamykany i pojemny.


Pokój dla rosnących trojaczków

Im dzieci starsze, tym potrzeby inne. Kiedy trojaczki podrosną można zainwestować w łóżka piętrowe, lub trzy oddzielne antresole, pod którymi można umieścić biurka. Niezbędne okażą się także szuflady na zabawki i inne drobiazgi. Tutaj można wykorzystać własne pomysły lub sięgnąć po gotowe rozwiązania.