Okna na poddasze – które wybrać?

Wybór okien na poddasze jest jedną z najważniejszych kwestii w przypadku adaptacji poddasza na sypialnię, łazienkę, kuchnię czy pokój dziecięcy. Pomieszczenie to musi być odpowiednio doświetlone, a co najważniejsze chronione przed utratą ciepła.

Okna nowej generacji

Wybór okien dachowych jest ogromny, a producenci prześcigają się w wytwarzaniu co raz to lepszych okien, których właściwości nie sposób zapamiętać. Poniżej krótki przegląd okien dachowych pod kątem technologicznym oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru.

okna-dachoweObecnie znajdziemy na rynku okna dostępne z podwójnym systemem otwierania, hartowaną energooszczędną szybą, dodatkowo uszczelką oraz specjalną technologia, która dodatkowo izoluje nasze pomieszczenie. Izolacja jest to pierwszy i najważniejszy czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas przeglądu okien. Oczywiście jeśli jesteśmy zainteresowani ochroną przed utratą ciepła. Inni producenci mogą zaoferować nam okna dachowe przeznaczone dla domów energooszczędnych i pasywnych, a pakiet szybowy osadzony w specjalnie zaprojektowanej ramie oraz poszerzony drewniane profile zapewniają lepszą izolację okna. Warto zwrócić uwagę na współczynnik Uw (współczynnik przenikania ciepła dla okna PCV).

Jeszcze inni producenci mogą zaoferować nam szybę hartowaną z powłoką niskoemisyjną. Jest to zwykła szyba z jednej strony pokryta warstwą selektywną dla różnej długości fal. Warstwa tam pozwala aby światło widzialne i promieniowanie cieplne przeniknęło przez nią jak przez zwykłe szkło. Jednak najistotniejszy jest fakt, że tego typu okno odbija długofalowe promieniowanie cieplne z różnych urządzeń grzewczych np. grzejnik z powrotem do budynku. Szyba taka najlepiej sprawdzi się w przypadku domu pasywnego.okna-na-poddasze2

Wybór okien dachowych – na co zwracać uwagę

Przede wszystkim podczas wyboru okna (poza czynnikami izolacyjnymi), powinniśmy zwrócić uwagę na:

  1. sposób otwierania – aby był najwygodniejszy, jednocześnie zwracając uwagę na wysokość na której planujemy je umieścić
  2. parametry wytrzymałościowe
  3. rozmiar
  4. jakość wykonania
  5. cena

 

Przed samym zakupem warto swój wybór skonsultować z architektem, aby mieć pewność i poczucie dobrze wydanych pieniędzy.