Urządzamy otwartą kuchnię

Otwarta to kuchnia, czyli tak zwana kuchnia z salonem to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie nie tylko ze względów finansowych, ale również z uwagi na specyfikę swojego mieszkania. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić swoją wymarzoną kuchnię z salonem, warto pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim użytkowanie otwartej kuchni będzie nie tylko wygodne, ale również nie wpłynie negatywnie na komfort korzystania z przylegającego do niej salonu.

Zalety i wady kuchni z salonem

Zanim zdecydujemy się na urządzenie w naszym mieszkaniu czy domu kuchni otwartej na salon, warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie faktycznie będzie dla nas korzystne. Otwarta kuchnia ma swoje dobre, jak i złe strony, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, aby nowa aranżacja spełniała nasze oczekiwania.

 

Zalety kuchni otwartej

Na początek warto podkreślić, że otwarta kuchnia to doskonałe rozwiązanie dla małego mieszkania. Dzięki temu, że otworzymy kuchnię na salon, pomieszczenie stanie się większe.
Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego kontaktu z domownikami czy gości w salonie podczas gotowania czy innych prac w kuchni.

 

Wady kuchni otwartej

Jednak otwarta kuchnia ma również pewne wady. Bezpośrednie połączenie z salonem sprawia, że wszelkie zapachy uwalniające się podczas przygotowywania posiłków będą wyczuwalne także w salonie. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które spędzają wiele czasu w kuchni przyrządzając posiłki dla rodziny, widok kuchni wtedy, gdy chcą one odpocząć w salonie, może być dość mało przyjemny.

Nie musimy jednak martwić się tego typu niedogodnościami i z tego powodu rezygnować z wymarzonej kuchni z salonem. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, aby wady te sprytnie zakamuflować lub całkowicie wyeliminować, czym przeczytacie poniżej.

 

kuchnia otwarta2


Jak zaaranżować kuchnię z salonem

 

Po pierwsze: funkcjonalność
W kuchni otwartej doskonale sprawdzi się tzw. wyspa kuchenna. Jest to nic innego jak ustawiony za zwyczaj pośrodku wielofunkcyjny kwadrat z dużym blatem roboczym, kuchenką, piekarnikiem i zlewozmywakiem umożliwiającym przyrządzanie posiłków przez kilka osób jednocześnie. Jest to więc doskonały pomysł na wspólne gotowanie z rodziną czy przyjaciółki. Wyspa z blatem ma jeszcze jedną ważną funkcję – osoba, która przyrządza posiłki ma na widoku gości w salonie, co nie byłoby możliwe, gdyby meble ustawione były pod ścianą, wymuszając stanie tyłem do pokoju.

 Urządzając wyspę kuchenną pamiętajmy o tym, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do wygodnego poruszania się wokół niej.

 

Po drugie: wentylacja
To niezwykle ważny element, który musimy wziąć musimy pamiętać już we wczesnym etapie aranżowania naszej kuchni. Odpowiednia wentylacja sprawi, że wszelkie zapachy unoszące się podczas przyrządzania posiłków nie będą uciążliwe dla osób spędzających czas w salonie. Ważne jest więc, aby nad kuchenką znalazł się okap. Warto wybrać taki, który działa nie tylko jako pochłaniacz, ale również jako wyciąg, czyli podłączony jest do kanału wentylacyjnego i tym samym skutecznie usuwa zapachy kuchenne.

Po trzecie: estetyka
Warto również zadbać o to, aby poszczególne urządzenia były jak najbardziej zabudowane i tym samym nie psuły estetyki salonu. Lodówka, mikrofalówka czy zmywarka mogą być obudowane drzwiczkami, a zamiast wiszących na ścianie przyborów kuchennych można zastosować półeczki osłonięte mleczną szybą. Dobrym rozwiązaniem w przypadku otwartej kuchni będą meble kuchenne na wymiar, które zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby były zarówno funkcjonalne, jak i dopasowane do wystroju salonu. W ten sposób kuchnia będzie idealnie współgrała z częścią wypoczynkową.

Polecamy: meble kuchenne Wrocław – nowoczesne kuchnie na indywidualne zamówienie.

Kuchnia otwarta to rozwiązanie nie tylko dla nowoczesnych wnętrz. Odpowiednio zaaranżowana może znacznie poprawić komfort użytkowania i sprawić, że będzie ona integralną częścią życia rodzinnego.