Kuchnia w kawalerce

Zaprojektowanie małej i funkcjonalnej kuchni to wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. Musi on pamiętać o maksymalnym wykorzystaniu każdej wolnej przestrzeni oraz umożliwić swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Sprawdź więc jak to zrobić?

Zacznijmy od kolorów

Faktem jest, że niewielkie pomieszczenia można powiększyć za pomocą jasnych barw. Istotny jest także kształt kuchni. Jeśli nasza kuchnia jest prostokątna to ściany można pomalować na dwa kontrastowe kolory, ciemny kolor na dłuższych ścianach i jasny na krótszych. W przypadku sufitu zalecam zostanie przy bieli, dzięki temu wnętrze wydaje się wyższe. Dodatkowo warto zapamiętać, ze w projekcie małego mieszkania wnęka kuchenna powinna współgrać z stylistyką całego mieszkania. Ciekawym elementem wizualnym jest połączenie aneksu kuchennego z salonem, a elementami przykuwającymi uwagę są gładkie laminaty ocieplone drewnem.

Funkcjonalne strefy

Projektując małą kuchnię warto, a nawet trzeba podzielić ją na 4 strefy, które wprowadzą w niej ład i porządek.

I strefa– miejsce przechowywania przedmiotów codziennego użytku: sztućce, talerze itd. Standardowo do tego celu kupujemy kilka szafek. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń polecam zastosować wyciągi podblatowe jako optymalne wykorzystanie przestrzeni wąskich szafek. Kolejnym pomysłem jest zakup narożnego zlewozmywaka, tutaj jednak musimy dysponować wystarczającą ilością miejsca aby umieścić mała zmywarkę do naczyń

II strefa – zapasów, czyli miejsce przechowywania półproduktów, powinno zajmować oddzielną, zaaranżowaną przestrzeń. Jeśli dysponujemy miejscem warto przemyśleć umieszczeni w okolicy tej strefy chłodziarki lub pojemniki na suche produkty.

III strefa – przygotowywania posiłków. Podstawowym elementem jest blat roboczy. Średnia szerokości blatu czyli 80 cm umożliwi nam swobodne przygotowywanie posiłków. Dodatkowo w tą strefę wliczamy sprzęt AGD (oczywiście niewielkich rozmiarów) np: robot kuchenny, mikrofala itp

IV strefa – miejsce do gotowania i pieczenia, czyli piekarnik i płyta grzewcza. Ze względu na funkcjonalność warto pomyśleć o umieszczeniu w pobliżu tej strefy patelni i garnków

mała kuchnia

Aneks kuchenny & salon

Aneksy kuchenne  są bardzo popularne w kawalerkach oraz dużych domach. Ciekawym i rozsądnym rozwiązaniem (o ile mamy taką możliwość) jest połączenie kuchni z salonem. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca i możliwość urządzenia przestronniejszej kuchni. Poza tym wnęka kuchenna powinna umożliwić montaż sprzętów kuchennych oraz wymienionych wyżej 4 najważniejszych stref.

Łącząc pokój z kuchnią musimy także pamiętać o wyborze takich mebli, aby pasowały (pod względem stylu i koloru )zarówno do pokoju jak i do kuchni.

Jeśli meble znajdują się już w kuchni, warto pomyśleć o dodatkowych dekoracjach jak np. powieszenie ramek ze zdjęciami, które optycznie powiększą pomieszczenie, czy wymienić uchwyty do szafek, aby idealnie pasowały do stylistyki salonu.

Wydawałoby się, że mała kuchnia nie daje dużego pola do popisu i możliwości wykonania ciekawej aranżacji. Jednak jak wynika z artykułu możemy zadbać aby była funkcjonalna i designerska. Podsumowując: urządzenie wygodnej i nowoczesnej kuchni jest trudne, ale nie niemożliwe.

mała kuchnia2