Jak wybrać baterie kuchenną

Duży wpływ na wybór baterii kuchennej mają kwestie praktyczne oraz estetyka, które nadają im nowoczesny wygląd. Poza wygodą użytkowania armatura wprowadza klasykę oraz design do wielu kuchni i łazienek. Warto więc wiedzieć jak dobrać baterię kuchenną, która wpasuje się w klimat naszego domu lub mieszkania. Zapraszam do artykułu.

Armatura kuchenna

Bateria zmywakowa to jeden z najczęściej stosowanych urządzeń w domu, dlatego pierwsza zasada wyboru baterii brzmi: kieruj się nie tylko wyglądem, ale i trwałością.
Na rynku znajdziemy wiele baterii charakteryzujących się różnych kształtem, formą, kolorem czy wielkością, dlatego najpierw należy się zastanowić, jak ma wyglądać nasza wymarzona kuchnia. Czy preferujemy styl klasyczny? nowoczesny? a może rustykalny? W wyborze baterii do stylu pomieszczenia Istotne znaczenie ma kolor oraz forma. Nie zapomnij także o sprawdzeniu jakie aspekty funkcjonale posiada dany model.

Wykonanie

Baterie kuchenne oraz łazienkowe najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub chromu (materiał wysoko połyskowy, daje piękny efekt), dzięki temu łatwo się je czyści. Powłoka ceramiczna z kolei jest najdroższa ale i najtrwalsza. Dodatkowo dbając o odpowiednią pielęgnację i właściwe użytkowanie przyczynimy się do utrzymania właściwości antybakteryjnych. Poza wymienionym wcześniej chromem i stalą nierdzewną, w sprzedaży znajdziemy także bardziej dekoracyjne rozwiązania: krany satynowane, patynowane, złocone lub przypominające strukturę granitową (materiał odporny na zarysowania). Wybór zależy od naszych upodobań i zasobności portfela.

Współczesna wygoda użytkowania

Na uwagę zasługują baterie bezdotykowe, sterowane elektronicznym sensorem. Bezdotykowa bateria ułatwia opłukiwanie naczyń bądź brudnych dłoni. Automatycznie dozują wodę o odpowiedniej temperaturze i sile strumienia, są bardzo oszczędne oraz doskonale sprawdzą się z łazience.

Podział armatury

Armaturę dzielimy na 2 grupy, ze względu na sposób mocowania:

  1. baterie stojące, które montuje się w specjalnie przygotowanym zlewozmywaku lub na blacie. W przypadku wyboru baterii stojącej warto sprawdzić czy zlewozmywak jest wykonany z dobrego sztywnego materiału.
  2. bateria naścienne, przykręcone są do złączy zimnej i ciepłej wody wychodzących ze ścian. Tego typu rozwiązanie traci na popularności, na rzecz baterii stojacych.

 

Aspekty funkcjonalne

Bateria kuchenna powinna mieć duży zakres regulacji, dobrze jeśli wylewka jest umieszczona w taki sposób aby można było nią łatwo sterować i móc napełnić np. wysokie naczynie.
Ciekawym rozwiązaniem jest wzór kranu wyposażony w prysznic, dzięki ruchomej słuchawce baterię możemy używać na wiele sposobów np. doskonale sprawdza się przy myciu warzyw i owoców.

W ofercie można znaleźć także ciekawe rozwiązanie, baterii posiadających stylistycznie dopasowane dozowniki do płynów. Takie rozwiązanie eliminuje nieporządek panujący przy zlewozmywaku i pomaga utrzymać czystość. Warto także wspomnieć o dodatkach jakie mogą posiadać współczesne baterie kuchenne: filtr do wody, regulacje temperatury, a nawet oryginalne oświetlenie informujące o temperaturze wody

Podsumowując, bateria powinna stanowić nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim być praktyczna. Baterie powinny współgrać z wnętrzem, dlatego warto przejrzeć kilkanaście ofert, zanim zdecydujemy się na zakup.

bateria kuchenna