Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia miejsce regeneracji sił, miejsce marzeń i snu oraz miejsce do którego powinniśmy wracać z przyjemnością. Aby uzyskać taki efekt, musimy przemyśleć jej urządzenie i zaprojektować każdy szczegół.

Podstawą podczas projektowania sypialni jest oddzielenie jej od ruchliwej i nierzadko hałaśliwej części dziennej mieszkania czy domu. Drugą kwestią jest usytuowanie sypialni, wschód, zachód, północ, a może południe? Położenie okien ma ogromne znaczenie, a kierunek wpływa na mniejszy lub większy dostęp światła do pomieszczenia oraz temperaturę panującą wewnątrz. Jeśli nasz tryb życia powoduje, że trudy nocy odsypiamy w dzień to zdecydujmy się na okna sypialni, które będą wchodzi na zachód, jednocześnie dbając aby okna nie wychodził bezpośrednio na ulicę. Jeśli ze względu na układ mieszkania czy domu, nie możemy połączyć tych dwóch cech, zostaje nam wybór dźwiękoszczelnych okien lub podgumowanych rolet, które nie przepuszczają światła.

Wybór stylu

Kolejnym krokiem po wyborze pomieszczenia, w którym spędzimy ⅓ życia jest wybór odpowiedniej stylistyki. Podczas wyboru powinniśmy kierować się własnym gustem. Inspiracji można szukać wszędzie: w podróży, w życiu codziennym, w pracy, a nawet na zakupach, granicę powinno wyznaczać słowo wyobraźnia. Jest jednak jedno “ale” nie przesadzajmy, a dokonując stylizacji warto kierować się wskazówkami doświadczonych projektantów wnętrz.

A więc jaki styl? Klasyczny, romantyczny, a może nowoczesny i awangardowy? Preferujemy przepych, czy minimalizm?

 

Wiecznie modna klasyka

Styl klasyczny rządzi się surowymi regułami. Myśląc o stylu klasycznym można wyobrazić sobie projekt chłodnego, nowoczesnego i minimalistycznego pomieszczenia, które nie lubi przepychu, a jego dwie główne cechy to elegancja i klasa, które sprawiają ze styl klasyczny jest wiecznie modny.

Łóżka pasujące do tego stylu to są zazwyczaj drewniane lub kute. Dla wzmocnienia efektu można wybrać chłodne materiały wykończeniowe jak: szkło, kamień, gres, skórę, chrom czy stal. Aby w 100% osiągnąć pożądany efekt warto zrezygnować z dywanów czy innych efektów ocieplających: ramki, kolorowe firany. Zwróćmy też uwagę na oświetlenie, wybór odpowiednich lamp po zmroku uczyni wnętrze niezwykle klimatycznym i nastrojowym miejscem. Dopełnieniem stylu będzie podłoga, ze względu na kolor prawie do każdej kolorystyki dobrze sprawdzi się hiszpański gres, którego dodatkową zaletą jest optyczne powiększenie przestrzeni.

Krótko o stylu nowoczesnym

We wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym sprawdzą się po prostu nowoczesne łóżka, które poza wygodą są funkcjonalne. Wykonanie sypialni w takim stylu i wybór odpowiednich mebli sprawa, ze całość jest jednorodna i zorganizowana.

nowoczesna sypialnia

Komfort i relaks

Aby osiągnąć idealny komfort i relaks odpoczynku, trzeba wybrać odpowiedni model materaca. O wyborze materaca przeczytasz w tym artykule – jak wybrać odpowiedni materac. Tutaj jedynie przypomnę, że warto poświęcić więcej czasu na jego wybór, gdyż to on najmocniej wypływa na wygodę podczas snu. W łóżku dla dwóch osób powinien mieć min. 140cm szerokości oraz długość większą o co najmniej 20cm niż wzrost osoby najwyższej, która będzie z niego korzystała. Oczywiście w ofercie są dostępne większe szerokości np. 160cm czy 180cm, a wybór zależy od naszych potrzeb i tym się kierujmy.

Kolejną kwestią są stoliki nocne, przydatny i nieodzowny element każdej sypialni, na którym umieścimy wszystkie elementy, które zawsze powinny być pod ręką np. pilot od telewizora 🙂 Pozostałe meble to np, komoda, czy toaletka.

Kolory i zabawa światłem

Odpowiednia atmosfera, nastrój, klimat to wszystko możemy osiągnąć wybierając odpowiednie oświetlenie. Poza zastosowaniem głównego światła, niezbędne są lampki nocne, które należy wybrać według preferencji i potrzeb. Np. jeśli lubimy czytać w łóżku idealnie sprawdzi się lampka kierunkowa. Dużą popularnością cieszą się dodatkowe oświetlenia dekoracyjne, które podkreślają intymny charakter pomieszczenia jakim jest sypialnia. Idealnie sprawdzi się światło o naturalnej ciepłej barwie, zdecydowanie odradzam białe światło, które może okazać się chłodne i ostre.

Podsumowując: dokonując stylizacji kierujmy się własnym gustem, wyobraźnią oraz stosujmy do sprawdzonych wskazówek, a w efekcie stworzymy sypialnię idealną. Dobranoc 🙂