Grill murowany- który wybrać?

Wypoczynek w ogrodzie przy grillu to jeden z najbardziej relaksujących sposobów spędzania czasu w letnie dni, preferowany przez wiele rodzin. Jeżeli posiadamy w ogrodzie dużą przestrzeń, to mamy w niej możliwość stworzenia stałego, solidnego miejsca do grillowania na wiele lat. Mowa o grillu murowanym, który jest niezwykle użyteczny, ale także doskonale wpisuje się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne ogrodowe aranżacje. Jaki grill murowany wybrać?


Zalety grilla murowanego

Grill murowany betonowy to propozycja niezwykle odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i skrajnych temperatur, a co za tym idzie, bardzo trwała. Jego istotnym walorem jest fakt, że nie zajmuje zbyt dużo miejsca, więc można go umieścić nawet w średniej wielkości ogrodzie. Dodatkowo posiada sporą powierzchnię do przygotowania potraw, więc szybko można nim przygotować posiłek dla większej liczby osób. Nikt z gości nie będzie musiał długo czekać na swoją kiełbaskę czy szaszłyka. Można umieścić go zarówno w ogrodzie, w pobliżu roślin, jak i na tarasie. Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Warto dobrze przemyśleć umiejscowienie tego sprzętu, ponieważ nie będziemy mieć możliwość zmiany pod tym względem.


Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Najtrwalsze i najbardziej solidne grille murowane są zbudowane zazwyczaj z cegły klinkierowej, kamienia naturalnego i bloczków betonowych. Warto wiedzieć, że palenisko musi być ułożone z odpornego na ogień i wysoką temperaturę materiału. Z kolei ruszt powinien być wykonany z wysokiej jakości tworzywa, takiego jak żeliwo czy stal nierdzewna, a jeszcze lepiej zbrojony beton. Dzięki swojej ażurowej budowie, takie palenisko zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, a więc i najlepsze możliwości przygotowywania posiłków. Dobrze, by ruszt można było wyjmować, wtedy łatwiej utrzymać go w czystości. Warto także zadać o jego regulowaną wysokość.


Grille murowane dzielimy na otwarte i zamknięte. Te pierwsze składają się jedynie ze ścianek i paleniska, zaś drugie mają dodatkowo okap z kominem. Z pewnością grill zamknięty jest bardziej praktyczny, ponieważ można go używać nawet podczas silnego wiatru i deszczu. Ponadto sprzęt z okapem odprowadza dym i dzięki temu nie dostaje się on w oczy biesiadników. Takie grillowanie jest przyjemne i komfortowe.

grill