Drzwi przesuwne i chowane w kasetach – aranżacja małych pomieszczeń

drzwi

W momencie kiedy okazuje się, że tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, warto zdecydować się na drzwi przesuwne. Ten model drzwi pozwala zaoszczędzić dość dużo miejsca, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się praktycznie każdy centymetr.

Drzwi przesuwne – jakie wybrać?

Obecnie na rynku klient ma wybór pomiędzy drzwiami przesuwnymi naściennymi, lub tymi chowanymi w kasecie. Taki sposób otwierania drzwi daje zupełnie inne możliwości aranżacyjne i nowy podział przestrzeni. Drzwi mogą być szersze od standardowych, a po ich rozsunięciu uzyskujemy jedną spójność całość – jedno duże pomieszczenie. Drzwi naścienne poruszają się po szynie z dwoma lub czterema wózkami, która montowana jest do ściany lub do stropu. Są one wygodniejsze w użyciu jednak posiadają jeden minus – przy ścianie, na którą się otwierają nie można stawiać żadnych mebli ani dekoracji.

Drzwi chowane w kasecie

Dla małych mieszkań takie rozwiązanie będzie zdecydowanie najlepsze, ponieważ podczas ich otwierania skrzydła chowają się bezpośrednio w ścianie. Takie drzwi dobrze jest zaplanować na etapie budowania domu lub wykańczania mieszkania. Jeśli jednak taka opcja nigdy nie była możliwa, wówczas istnieje inne rozwiązanie: wystarczy skrzydło drzwi wraz z prowadnicą przykryć ścianką kartonowo-gipsową, by te stały się niewidoczne. W ten sposób w małym pomieszczeniu architekt zyskuje zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Na ścianie, na którą otwierają się drzwi można powiesić różnego rodzaju obrazy lub dekoracje, a bezpośrednio przy niej można postawić wybrane wcześniej meble.

Zarówno drzwi przesuwne naścienne jak i chowane w kasecie są dostępne w wielu sklepach branżowych. Można ich również poszukać w internecie wpisując w wyszukiwarkę frazę: „drzwi przesuwne” na ekranie monitora ukaże się lista firm i sklepów, gdzie takie drzwi można zakupić bez większych problemów.