Systemy solarne, jak to działa, kiedy się zwróci, zalety tego rozwiązania

Energia słoneczna, w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, jest nieograniczona, a korzystanie z niej bezpłatne i nieszkodliwe dla środowiska. Systemy solarne mogą służyć zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i wspomagać instalację centralnego ogrzewania. Jak działają takie systemy i dlaczego warto z nich korzystać?

 

Co to jest ogrzewanie solarne?

Ogrzewanie solarne to nic innego, jak nazwa określająca wykorzystanie promieniowania słonecznego jako energii grzewczej. Nie należy jednak mylić kolektorów słonecznych służących do ogrzewania z ogniwami fotowoltaicznymi mającymi za zadanie wytwarzać energię elektryczną z wykorzystaniem światła słonecznego.

 

Jak działają systemy solarne?

Działanie instalacji solarnej jest niezwykle proste. Na pierwszym etapie kolektor pochłania światło słoneczne przez specjalny absorber. Wewnątrz kolektora podgrzewany jest następnie płyn będący nośnikiem ciepła. Tłoczony jest przez pompę do wymiennika ciepła umieszczonego w zasobniku solarnym, a następnie energia cieplna zostaje przeniesiona do wody w zasobniku. Jeżeli okaże się, że promieniowanie słoneczne nie wystarcza do podgrzania wody, konwencjonalna instalacja grzewcza dogrzewa wodę w zasobniku do odpowiedniej temperatury.

 

Ogrzewanie solarne a wspomagania ogrzewania

Oprócz przygotowania ciepłej wody użytkowej czynnik podgrzany w kolektorach może także wspomóc instalację centralnego ogrzewania. Korzystanie z systemu solarnego jest więc doskonałym uzupełnieniem dla tradycyjnego urządzenia grzewczego – dzięki dodatkowemu wspomaganiu przez systemy solarne kocioł grzewczy będzie pracował krócej, a tym samym zużyje mniejszą ilość paliwa

 

Główne zalety instalacji solarnej

Niewątpliwie największą zaletą systemu solarnego jest fakt, że energia pozyskiwana z tego źródła ma niewyczerpalne zasoby. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów nawet do 60% pokrycia rocznego zapotrzebowania energii na podgrzewanie wody. Wybierając ogrzewanie solarne można też przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych i emisji dwutlenku węgla.