Najmodniejszy styl aranżacyjny – ekotrend

wnętrzaPoszukiwanie jak najbliższego kontaktu z naturą stało się dla większości nowoczesnym stylem życia, który z powodzeniem jest realizowany także w projektach architektonicznych. Początkowo inspirowani stylem skandynawskim sięgaliśmy po tamtejsze rozwiązania, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że ekotrend nabiera nowego wyrazu, bazując na klasyce.

Ekologia — naturalnie

Po zachłyśnięciu się wszystkim, co plastikowe i nadzwyczaj syntetyczne do łask rozwiązań architektonicznych powróciła natura. Nic dziwnego, to ona sprawia, że wnętrza nabierają niepowtarzalnego, przytulnego i przede wszystkim przyjaznego klimatu.

W aranżacji wnętrz ekotrend odgrywa szczególne znaczenie. To swoisty powrót do przyrody i związanej z nią harmonii. Kolorystyka opiera się więc na barwach ziemi i całego naturalnego otoczenia. To także specjalne rozwiązania techniczne bliskie ekologicznemu spojrzeniu na życie. Tradycyjne materiały nie zaprzeczają nowoczesności, wprost przeciwnie, są jej świadomym wyznacznikiem.


Aranżacja według ekologii

Ekotrend nierzadko związany jest z minimalizmem, w którym zaznacza się bliskość z naturą. Powszechne zastosowanie znajduje drewno, które gości nie tylko na podłogach — tak jak to ma miejsce również w stylu skandynawskim — ale także w meblach tj. stoły czy krzesła. Jeśli chcemy pójść w kierunku minimalizmu, musimy także postawić na naturalne tkaniny oraz produkty pochodzące z recyklingu np. abażury lamp.

Natomiast jeśli skłaniamy się bliżej Skandynawii, możemy pozwolić sobie na więcej detali podkreślających naszą integrację z naturą. W tym przypadku wszystkie meble powinny być drewniane. Jasne barwy dopełniamy mocnymi akcentami zieleni czy czerwieni oraz brązu.

Preferowanymi materiałami są lniane i bawełniane tkaniny, a także coraz modniejsza juta. Zamiast firanek inwestujemy w rolety rzymskie lub drewniane żaluzje. Ekotrend to także obecność kamieni, więc z powodzeniem można zastosować kamienne blaty i parapety. Preferowanymi kamieniami są marmury, granit oraz bazalt.


Handmade w cenie

Ekotrend to silne przywiązanie do tego, co nie pochodzi z wielkich przemysłowych koncernów. Jako że jest to nie tylko styl aranżacyjny, ale pomysł na życie w projekcie wnętrz nie może zabraknąć akcesoriów wykonanych własnoręcznie. Wykorzystane może zostać praktycznie wszystko — świeczniki wykonane ze słoików techniką decoupage zaskakują swoim niecodziennym i artystycznym pięknem. Stara skrzynia, którą zapewne wielu by wyrzuciło, z powodzeniem może stać się poręcznym stolikiem kawowym. Nadanie nowego życia starym i na pozór bezużytecznym przedmiotom to jeden z filarów, którymi charakteryzuje się nowoczesny ekostyl.