Jak przetrwać w mieszkaniu podczas upałów

Na upały niecierpliwie czekamy każdego lata, jednak szybko każdy ma ich dość. Szczególnie, kiedy nie ma przed nimi schronienia – drzewa, dającego cień czy orzeźwiającej kąpieli w morzu. Przed wysokimi temperaturami trudno ukryć się nawet w domu. Są jednak sposoby na ujarzmienie upałów.

OCHRONA OKIEN – ZASŁONY I ROLETY

Najważniejszym punktem w mieszkaniu, od którego zależy komfort funkcjonowania w mieszkaniu w trakcie upałów, są okna. Mając odpowiednią wiedzę, możemy dzięki oknom zapobiec nagrzewaniu się mieszkania. Najważniejsze, by w ciągu dnia ich nie otwierać i nie wietrzyć pomieszczeń. W czasie upałów okna powinny być szczelnie zamknięte, a uchylone lub otwarte tylko późnym wieczorem i w nocy. Dodatkowo, warto wspomóc się zasłoną, żaluzjami wewnętrznymi, a w najlepszym przypadku, specjalnymi roletami. Takie rolety zewnętrzne, to rzecz bardzo przydatna nie tylko latem: nie wpuszczają do wnętrza ciepłego powietrza, ale i zatrzymują ciepło w środku i zapobiegają ochłodzeniu w zimie.


NA NĘKAJĄCE UPAŁY – KLIMATYZACJA

Kolejnym, bardzo skutecznym sposobem walki z wysokimi temperaturami w mieszkaniu, jest klimatyzacja. Jest to większa inwestycja, więc na początek można zacząć od wiatraków i wentylatorów. Jednak klimatyzacja to dobre rozwiązanie przy większych mieszkaniach, których powierzchnia przekracza możliwości zasięgowe wiatraków. Najtańszym sposobem są niewielkie klimatyzatory przenośne, jednak z racji praktyczności montażu i uruchamiania, bardziej polecane są klimatyzatory typu split, wymagające większego wydatku, lecz wygodniejsze w obsłudze i bardziej niezawodne.


NIEWIELKIE, ALE SKUTECZNE CZYNNOŚCI

Oprócz tego, warto znać kilka przydatnych trików, które pomogą poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniu. Jednym z nich jest położenie mokrego ręcznika na karku – pomoże to obniżyć temperaturę ciała. W tym samym celu warto zdecydować się na chłodną kąpiel lub prysznic. Warto też pamiętać by nie eksploatować nadmiernie elektrycznych sprzętów – ich praca wydziela ciepło, pogarsza więc całą sytuację. Nie należy też dużo gotować – każdy wie, ile ciepła oddają kuchenki gazowe i elektryczne, nie mówiąc o gorącej parze wodnej.