Inteligentne instalacje elektryczne w domu

Inteligentne instalacje elektryczne pozwalają nam w pełni zautomatyzować wszystkie instalacje, w jakie wyposażony jest nasz dom. To świetne i coraz bardziej popularne rozwiązanie umożliwi nam łatwe kontrolowanie i sterowanie. Sprawdźmy, jakie z nich warto zainstalować w swoim mieszkaniu.

Instalacje elektryczne — co warto wiedzieć?

Do inteligentnych instalacji elektrycznych podpiąć możemy praktycznie wszystkie instalacje. Zaczynając od systemu grzewczego, chłodzenia i wentylacji, poprzez sterowanie urządzeniami silnikowymi (bramy, rolety), oświetlenie, aż do urządzeń elektronicznych korzystających z sieci WiFi, bądź bluetooth.

Inteligentne instalacje elektryczne są bardzo elastyczne i możliwe jest ich łatwe dopasowanie podług wymagań użytkowników. Są one sporym ułatwieniem dla domowników. Za pomocą jednego przycisku będą oni mogli bez przeszkód dostosować oświetlenie w domu, zamykać rolety, czy też włączać i wyłączyć urządzenia podpięte do domowej sieci.

Najpopularniejsze instalacje

Jeśli chcesz zaaplikować w swoim domu inteligentne instalacje, nie będziesz potrzebował/a dodatkowych pozwoleń. Wystarczy zwykły projekt instalacji, które oddaje się wraz z pozostałą dokumentacją pozwolenia na budowę.

Mimo że inteligentne instalacje to stosunkowa nowość na polskim rynku, to jednak jej funkcjonalność sprawia, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków. Tymi, na które decydują się najczęściej to:

  • sterowanie oświetleniem — pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności, które mogą wynieść około 15%,
  • sterowanie ogrzewaniem — obserwuje się tutaj spadek kosztów ogrzewania nawet do 40% w ciągu roku,
  • sterowanie klimatyzacją,
  • sterowanie roletami okiennymi — zwiększenie kontroli nad tą instalacją zwiększa bezpieczeństwo domowników i podnosi komfort życia,
  • zdalne podlewanie ogrodu,
  • monitoring,
  • zarządzanie domowym systemem alarmowym — włączanie/wyłączanie oraz jego konfiguracja,
  • instalacje umożliwiające na określenie „programów” dla konkretnych pór dnia (dzień/noc).

Inteligentne instalacje w domach lub mieszkaniach wykonuje firma elektryczna z WrocławiaElektroinstalacje Adrian Szopa! 

Inteligentne instalacje sprawdzają się zarówno pod względem podniesienia komfortu domowników, jak i zwiększenia bezpieczeństwa. Warto przyjrzeć im się bliżej, zwłaszcza że ich ceny będą coraz atrakcyjniejsze.