Gabinet w domu – jak zaaranżować miejsce na home office?

home office

Własny gabinet w domu to już wcale nie luksus, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. Wbrew pozorom aranżacja takiej przestrzeni nie wymaga ogromnych nakładów pracy, pieniędzy czy dużej ilości miejsca. Jak zaaranżować miejsce w home office, by było zgodne z oczekiwaniami?

Meble wielofunkcyjne

Nie każdy dysponuje ogromem przestrzeni, a jednak w gabinecie muszą się znaleźć pewne niezbędne elementy. Warto więc w takim wypadku postawić na meble wielofunkcyjne, takie jak drewniany stół, który w razie odwiedzin znajomych będzie mógł pełnić swoją tradycyjną funkcję, a podczas pracy przemieni się w wygodne biurko.


Home office w klasycznym wydaniu

Jeśli jednak jest taka możliwość, lepiej postawić na gabinet w domu w tradycyjnej formie. Najważniejszym elementem będzie oczywiście szerokie biurko z wygodnym siedziskiem. To właśnie przy biurku będzie spędzać się większość czasu w gabinecie, dlatego musi być ono funkcjonalne i mieć duży blat. Aby biurko nie przytłoczyło wnętrza, warto zatroszczyć się także o odpowiedni dobór pozostałych mebli – mała sofa, stolik kawowy czy regał powinny być w jasnych kolorach, aby stanowić tło dla potężnego mebla. Całość sprawi, że wnętrze będzie się wydawało bardziej przytulne i klimatyczne.


Oświetlenie

Podczas pracy czy to w biurze, czy w stworzonym według swoich potrzeb home office, rola światła jest niezwykle istotna. Zazwyczaj w pomieszczeniu istnieje kilka wariantów ustawienia biurka i pozostałych mebli. Warto więc zadbać o to, by w miarę możliwości biurko zostało umieszczone na wprost okna, dzięki czemu będzie można maksymalnie ograniczyć konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia. Liczy się także kąt padania światła – ze strony lewej dla osób praworęcznych, a z prawej dla leworęcznych. Jeśli jednak wszystkie czynności wykonuje się na komputerze, kąt padania światła nie będzie miał dużego znaczenia. Najważniejsze okaże się samo zapewnienie oświetlenia naturalnego, a także zamontowanie lampy, która będzie niezbędna podczas wieczornej czy nocnej pracy.