Panele – jak dokonać wyboru?

panele2

Panele to szybki i prosty sposób na wykończenie podłogi. Między sobą różnią się nie tylko kolorem czy fakturą, ale również budową i trwałością. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu paneli, by mogły służyć przez długie lata i dobrze się prezentowały?

Odpowiednia grubość

Grubość paneli decyduje o ich właściwości. O ile cienkie panele odginają się i łatwo poddają ciężarowi, o tyle grubsze z pewnością okażą się trwalsze, mniej podatne na odkształcenia i bardziej wytrzymałe. Minimalna grubość panelu z laminatem powinna wynosić co najmniej 8 milimetrów, najlepiej sięgać jednak po te osiągające grubość od 10 do 12 milimetrów. Cienkie panele mają bowiem praktycznie znikomą warstwę laminatu, a ich wytrzymałość jest naprawdę niewielka. Podczas używania cienkie panele mogą więc odkształcać się i rozpadać.


Klasa ścieralności paneli

Przy zakupie paneli można dostrzec umieszczone na nich oznaczenia, takie jak na przykład AC1 czy AC5. Ten zapis ma symbolizować poszczególne klasy ścieralności. Im klasa jest wyższa, tym panel będzie lepszy i bardziej odporny na codzienne użytkowanie.

Standardem są panele AC4. Klasy AC5 i AC6 przeznaczone są zaś do często użytkowanych pomieszczeń i mogą znieść obciążenie nawet w takich miejscach jak korytarz. Ważną kwestią jest jednak nie tylko klasa ścieralności, ale również użyteczności. Klasyfikacja tego rodzaju dzieli panele na domowe i kontraktowe, a klasy oznaczane są liczbami 21, 22, 23, 31, 32 oraz 33. Pierwsza cyfra symbolizuje rodzaj pomieszczenia, do którego są przeznaczone panele, druga zaś możliwą intensywność użytkowania podłogi.


Panele – ich jakość a cena

W przypadku paneli doskonale sprawdza się zależność: im wyższa cena, tym wyższa jakość. Tanie panele zazwyczaj cechuje bardzo krótki czas żywotności, natomiast te najdroższe mogą zachować piękny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Najtańsze panele polecane są przede wszystkim do pomieszczeń rzadko używanych, ponieważ w ich przypadku ścieralność podłogi może być naprawdę wysoka.

W wyższej cenie niektórzy producenci oferują panele nie tylko bardziej wytrzymałe, ale także ze zintegrowanym wyciszeniem czy nietypowym wzornictwem. O cenie paneli decyduje kilka czynników, takich jak grubość, klasa ścieralności oraz klasa użyteczności. Najtańsze panele dostępne są już w cenie 20 złotych za metr kwadratowy, natomiast te naprawdę dobrej jakości mogą być nawet pięciokrotnie droższe.